top
logo


Home Historie
Historie klubu PDF Tisk Email

 

LMK Tetín vznikl v roce 1978, tehdy pod hlavičkou tehdejšího Svazarmu. Zakládající členové Vlastimil Závora, Bohumír a Jiří Vrátných. Náčelníkem klubu byl zvolen V.Závora a tuto funkci vykonává dodnes.

 

Historie klubu

 

Náplní klubu byly rádiem řízené větroně, tehdy ještě jednokanálové, řízené soupravami GAMA, později MARS. Větroně se osazovali motory 1,5 MVVS a přišli i první motoráky. Kolem roku 1979 MNV poskytl klubu prostor a materiál na výstavbu i zařízení vlastních dílen. Tak svépomocí vznikla modelářská dílna a klubovna, která byla společná se střeleckým klubem Svazarmu. Přibyl nový člen Radek Hoskovský, který se věnoval převážně dráhovým automobilům. Postupem času přišli na řadu vícekanálové soupravy (zatím ještě s neproporcionálním řízením tzv. “cukatůry”) W-43 a Graupner Varioton. A nakonec konečně proporcionály Graupner Varioprop 12S. A to už bylo o něčem jiném. Při LMK pracoval také leteckomodelářský kroužek, který vedl V.Závora. Byla doba, kdy do kroužku chodilo najednou i 15 členů, což bylo na Tetín docela slušné. žáci se občas zúčastňovali soutěží házedel a větroňů A3.

 

Historie klubu

 

Začátky našeho RC létání byly dosti pracné, neboť jsme více rozbíjeli než létali. Kolem roku 1985 jsme se seznámili s "panem modelářem" Karlem Flossmanem ze Zdic. Díky němu jsme se naučili hlavně správně startovat a přistávat. Vysvětlil nám, že model na přistání musí mít trochu větší dopřednou rychlost, než je chůze, a už bylo veseleji.

V roce 1989 přišla sametová revoluce, dílny i klubovna šli do restituce. Tím také zanikl kroužek mladých modelářů, ale dospěláci létali dál. Začalo ubývat ploch na létání a tak jsme začali hledat po okolí. A našlo se. Bývalá skládka pár set metrů za obcí. Začali jsme s hrubými úpravami, buldozer plochu porovnal, navozilo se asi 300 m3 zeminy. Urovnat, zasít trávník, navézt, porovnat a uválcovat živicový recyklát na plochu 80x12 m a v roce 2003 se mohlo začít létat.

 

Historie klubu

 

Tři roky práce o víkendech se vyplatili. Bohužel postupující výstavba rodinných domků nás z bezpečnostních důvodů z této plochy nakonec vytlačila. Usilovně jsme hledali novou plochu dále od obce a dohodli jsme se na pronájmu na nedalekém Koledníku.

 

Historie klubu

 

Po prvním roce srovnávání a zatravňování plochy můžeme v červnu 2010 letištní plochu prohlásit za připravenou a otevřít pro létání.

V současné době je klub registrován u organizace Techsport Beroun. Klub má 5 stálých aktivních členů. Občasně s námi létají další nadšenci do leteckého modelářství.

 

Fotoalbum z historie klubu >> zde <<

 

bottom

Založeno na Joomla!, XHTML and CSS.